Ada’nın meyveyle arası hiç olmadı. Rengi yüzünden tanımak zorunda kaldığı portakalın bütün halde kabuklu bir varlık olduğunu, soyulup, içinden sulu, hafif ekşi bir şeyler çıkabileceğini ve hatta içinden çıkan bu parçaların yenebildiğini, penguenlerin kutuplarda yaşadığından çoook çok sonra öğrendi benim kızım. Kendisi üç buçuğa geliyor ve lülelerinin yanı sıra, seçici geçirgen bir mideye sahip olmasıyla da biliniyor.

– Ada, hadi akşam yemeği yiyoruz, masaya gelsene.
– Annn-neeee… Sabah omlet yemiştim ben ama? veya,
– Mantımız var mıydı? …

Aç Tırtıl, özgün adıyla “The Very Hungry Caterpillar”, Eric Carle tarafından yazılmış ve çizilmiş. Tırtıl, yumurtasından ilk kez 1969 yılında çıkmış. Demek ki bizim tırtıl Ada’dan önce çok sayıda çocukla tanışmış. Tüm dünyada milyonlar satmış olan Aç Tırtıl, kızıma yemek yemenin bir ihtiyaç olduğu kadar, eğlenceli bir şey olabileceğini de öğretti. Aslında bu hikaye, her şeyin tadına bakarak güçlenen bir tırtılın kozasını yırtarak kelebeğe dönüşümünü anlatıp son bulmuyor. Yedikleriyle bir türlü tatmin olmayan, açlığını farklı gıdalar deneyerek gidermeye çalışan minik tırtılı izleyen küçük okuyucuya, çaktırmadan sayı sayma pratiğini, haftanın günlerini, meyvelerin isimlerini, yumurtadan çıkma kavramını ve haydi bir adım daha öteye gidelim, biz büyüklerin metamorfoz dediği o olağanüstü değişimi de ucundan dokunarak zerk ediyor.

Ada’yla mesaj kaygısı içeren hikayeleri okurken gerçekten zorlandığımız için, okurken “mesajı” birlikte bulup çıkarma tercihimize uyuyor.ac-tirtil-kelebek

Beslenme saati kıvamındaki Aç Tırtıl, doyma ihtiyacını gidermenin ötesinde bir şeyler de anlatıyor ve bunu kısacık bir anlatımla, bize bir şey anlattığı hissi uyandırmadan da becerebiliyor. Mavibulut’tan kütüphanemize uzanan kitap 28 sayfa, ekseriyetle kocaman resimli ve delik deşik! Çünkü içerisinde yiyeceklerin arasında gezinen, minik yeşil bir canlı var. Üstelik hayata dair en gerçek kaygının peşinden gidiyor “devam edebilmek için değişmek”. Bir tırtılın kozayı yırtmasının ona kelebek olarak ilk kez kanatlanması için gereken gücü sağladığını, uğraşmanın zor da olsa ne kadar değerli bir çaba olduğunu gösteriyor. “Uğraşmanın” ve “sonuca ulaşmanın” “lezzetini”.

ada-ve-tirtilİkili yaşlarındaki küçük yavrumuzla yiyecekleri tanır ve sayar, üçlü yaşlarına geldiğinde ise farklı motivasyonlarla Aç Tırtıl’ı okuyabilir, aralara ebeveynler olarak kendi mesajlarınızı sokuşturabilirsiniz.

Ya da olduğu gibi bırakır, bir eğlence haline dönüştürebiliriz.
– Anne bi’daha oku noooluurrr…
Ne yemiş ne yemiş? Sosis ve Kek mi?

Okuyan: Ada (3 küsur) ve Buket (33)
Yazan: Buket

 

 

 

 

ac-tirtil-kitap-kapagiAç Tırtıl
Yazan ve resimleyen: Eric Carle
Çeviren: Fatih Erdoğan
Yayınevi: Mavibulut
İlk yayım tarihi: 1969
Türkçe Baskısı: 2010
24 sayfa / 18 x 13 cm
Kitabın Kuşe, küçük çocuklar için mukavva ve 3 boyutlu olmak üzere üç farklı basımı bulunuyor.

Notlar:
– Aç Tırtıl 1969’da yayınlandığından bu yana 47 dile çevrildi, 30 milyon adetten fazla sattı ve pek çok ödül aldı. Bugün de dakikada bir adet satan bu kitap, sayısız kişinin çocukluğunda iz bıraktı.
– Eric Carle’nin kitabı okuduğu videosu şurada.
– Eric Carle ve kitapları ile ilgilenenler için linkler:

 

Bu da kitap üzerine hazırlanmış kısa bir video (İngilizce)