Orhan Pamuk, Tan Oral, Cihat Burak… Bu isimlerin güzel bir ortak yanı var: Hepsi mimarlık eğitimi almış ve sonrasında yazar/çizer/ressam olarak yaşamlarına devam etmiş ve alanlarında çok önemli isimler olmuş kişiler. Aslında mimarlık eğitimi, hem sanatsal hem de teknik becerilerin edinilebileceği bir alan. O nedenledir ki yazar, çizer, ressam, şair, sinemacı mimar çoktur.

Ben her zaman çocuk kitabı yazarlarının kitapta yer alan özgeçmişlerine bakarım. Mimar olup çocuk kitabı konusunda iyi işler yapan kişilere de çokça rastlamışımdır. Takdir ettiğim bir yazardan bahsetmek istiyorum: Behiç Ak.

behic-ak-kedi-adasiAnne olana dek benim için Behiç Ak ismi tek bir şey demekti: Cumhuriyet gazetesindeki kent / mimarlık / insan / toplum temalı karikatür köşesini çizen kişi! Mimar olduğunu biliyordum, fakat çocuklara da bir şeyler çizdiğini gerçekten de hiç bilmiyordum. Oğlumla kitaplara dadanmaya başlayınca ilk olarak “Kedi Adası” girdi evimize. İnsanların yazlıkçı olarak geldiği adada besledikleri kediler, kış gelince herkesin kente dönmesiyle aç kalıyorlardı ve çözüm olarak da bir sirk işletip para kazanıyorlardı. Adada terk edilmiş evleri ve dükkanları da kış boyu kullanıp, yaza doğru tekrar temizleyerek yazlıkçılara temiz temiz iade ediyorlardı.

behic-ak-uyurgezer-filbehic-ak-buyukanne-ve-miyop-ejderhaYaklaşık bir yıl sonra da, “Uyurgezer Fil” ile “Büyükanne ve Miyop Ejderha” kitaplarını edindik. “Uyurgezer Fil”de de, çok gürültülü bir kente gösteri yapmaya gelen sirkin fili, gece uykusunda uyurgezerlik yapıyor, sabah kentteki insanlar yüksek binalar üstünde yürüyen bu fili görüyorlardı. Ve fil uyanmasın diye kent giderek sessiz ve daha huzurlu bir yer haline geliyordu.

behic-ak-ruzgarin-uzerindeki-sehirSon aldığımız kitabı da, “Rüzgarın Üzerindeki Şehir” oldu. Çok güçlü bir rüzgar, önce kasabanın tüm yaşantısını alt üst ediyordu. Daha sonra, insanlar rüzgarla birlikte yaşamayı öğreniyorlardı. Öyle ki, rüzgar üzerinde evler yapıyorlar, yeni bir yerleşme yaratıyorlardı.

Aslında Behiç Ak, mimarlık geçmişini ve kentsel sorunlara olan duyarlılığını yazdığı çocuk kitaplarında etkili bir şekilde kullanan bir yazar. Hem hikaye anlatıcılığı, hem de çizgisi, çocuklarda mekan hissini geliştiren bir etkiye sahip. Ve bu da çok çeşitli mekansal kurguların bir arka plan sahnesinden ziyade hikayenin önemli bir aktörü olarak karşımıza çıkmasıyla gerçekleşiyor.

“Uyurgezer Fil”in ana teması olan büyükşehirde gürültü sorunu, “Kedi Adası”nda yaz/kış nüfus farklılaşması, çok bilindik “mevsimlerle değişen çevre” temasından epey farklı çerçeveler sunuyor bize. Yani mekanın kendisi baş aktör oluyor hikayelerinde.

behic-ak-02

Behiç Ak, (Fotoğraf: Kadir İncesu, www.behicak.com sitesinden alınmıştır.)

Kısacası, Behiç Ak, çocukların önüne hem hikaye içeriği anlamında çok başka ve alışılmadık bir pencere açıyor, hem de mimar olmasının getirdiği birikimle, “mekan” konusunu çocuk zihninde tartışmaya açıyor. O nedenle benim için her zaman farklı bir yeri vardır ve umarım daha nice çocuk kitabı kaleme alır ve bizlerle paylaşır.

Yazan: Sertaç

 

Yazıda sözü geçen kitaplar

Behiç Ak web sayfası
http://behicak.com