Soğuk ve ıslak bir kış akşamında, oğlumuzun o güzel başına taktığı beresini bir taksi koltuğunun arkasında unutuverdik. Çocuklu ailelere özgü o telaş ve kalabalıkla, indiğimiz aracın arka koltuğuna hızlıca bakmamıza rağmen, yere düşen şapkayı görmedik ve… Kapısı kapandıktan sonra uzaklaşıp gecenin karanlığında gözden kaybolan bir araba… Bir bilinmeze doğru ailesinden sonsuza dek ayrılan bir şapka… Bizimle bağı kopan, evrende küçük, önemsiz bir nokta daha…

Bu ayrılığı fark ettiğimiz anda tarifi zor bir hisle kaplandık. Kendimize kızdık. Çocuğumuzu sevimli bir ayıya dönüştüren, yanaklarını okşayan, kış boyu kulaklarını ısıtan ve bize güven veren dostumuz, bu karanlık gecede kim bilir neredeydi? Uzak bir semtte, bilmediği bir mahallede, belki bir kaldırıma belki de bir çöp kutusuna atılmış halde…

Onu bulmak için sarf ettiğimiz çabaların hiçbiri sonuç vermedi. Bir eşyanın ardından kapıldığımız bu hüzünden kurtulmak için üzüntümüzü ayıpladık. “Canlar gidiyor, dertlendiğimiz şeye bak” dedik. “Eşyadır, kaybolur.. Üzülüyorsun çünkü yavrusuyla özdeşleşen herhangi bir şeyden uzak düşmek her anneyi huzursuz eder… Belki de şapka şimdi bir başka çocuğun kafasında vs…” diyerek makul teselli cümleleri sıraladık. Zaten bu kaybettiğimiz ilk şey değildi ki… Kapımızın önünden çalınan pusetimiz, kaybolan oyuncaklar, eldivenler ve diğer şapkalardan oluşan kabarık bir listemiz vardı, öyleyse şimdi niye bu kadar takılıyorduk ki?

Küçük Hasır Şapka (detay). Resimleyen Feridun Oral

Küçük Hasır Şapka (detay). Resimleyen Feridun Oral

Bir kitapçıda rastladığım Küçük Hasır Şapka, “bir tekstil ürününün” ardından kapıldığım hislerin “mantıksızca duygusal” olmadığını göstermesi açısından, kalbimin en güzel köşesinde kendine yer buldu. Konuşan hayvanların baş rolde olduğu, ortaçağ geleneğini sürdüren hikaye fakiri kitaplardan bunaldığım bir anda karşıma çıkıverdi ve dokunaklı üslubuyla kalbimi bir kere daha kırdı. ☺ Çocuklar için kaleme alınmıştı ama yetişkinlerin de kütüphanelerine rahatlıkla girebilirdi.

Céline Lamour-Crochet tarafından yazılmış ve Feridun Oral tarafından resimlenmiş Küçük Hasır Şapka, oyun arkadaşı olan kız çocuğunun bir bankta unuttuğu, rüzgârla uçup giden, geceler boyu sahibini bekleyen bir şapkanın öyküsü. Geçirdiği zor günlerin ardından bir sabah uyandığında bir kirpi ailesinin korunağı oluverdiğini fark eden, anneleriyle birlikte üç yavru kirpinin birbirine sokularak uyuduğu sıcak bir yuvaya dönüşen bir şapka. Kalbinizin derinliklerindeki küçük kederleriniz için yazılmış ince bir hikaye. Ve bu kederin ilacı olarak şefkat sunmayı akıl eden iyimser bir dost.

Kayıp oyuncağının ardından yas tutan bütün çocuklara öneriririm. Yapı Kredi Yayınları’ndan ısrarla isteyiniz.

Okuyan: Tibet (2.5 yaş) ve Mutlu (36)
Yazan: Mutlu

kucuk_hasir_sapkaKüçük Hasır Şapka
Yazan: Céline Lamour-Crochet
Resimleyen: Feridun Oral
Çeviren: Korkut Erdur
Yapı Kredi Yayınları
Dili: Türkçe (Orijinal Dili Fransızca)
28 s. / Kuşe Kağıt / Ciltli / 24 x 29.5 cm
YKY’de İlk Baskı Tarihi: Temmuz 2013