tiny-love-yatak-kitabiYenidoğanların kontrast renklere ilgi duyduğunu, bir şeklin kendisine değil de, bitim yerlerine dikkat kesildiğini duymuşsunuzdur. Derinlik algısı görme duyuları üzerinde muazzam etkilidir. Yeni doğmuş bebeğinizin niye gözlerinizin ta içine değil de, şakaklarınıza doğru baktığını merak ediyorsanız artık rahatlayın. Çocuğunuz sizin nerede başlayıp nerede bittiğinizi merak ediyor, o kadar!

Bir yenidoğanın zihinsel gelişiminde parlak renklerden oluşan basit şekillerin faydasını öğrendiğimde, ilk işim web’den birkaç örnek bulup çıkış almak olsa da yazıcı mürekkebinin kokusu beni bu fikrimden vazgeçirdi. Vakti bol, eli marifetli ebeveynler, çocuklarının ilk okuyacağı kitabı kendileri kaleme almayı denemeyi mutlaka düşünsünler. Ben TinyLove markasının bir ürününü almakla yetinenlerdenim. Bir yenidoğanın ancak yattığı yerden kafası yana çevrilmiş bir halde bakabileceği göz önüne alarak tasarlanmış bu yatay (ve kumaş kaplı) kitapları, bebeğinizin yirmi, yirmi beş santim yakınına yerleştirmeniz yeterli.

Oğlum dediğim küçük marslı, bu mavi gezegendeki ilk günlerinde işte bu kitaba çok baktı. Dünyanın bütün yükünü omuzlarında hisseden kaygılı bir yeni anne olarak ben de ondan aşağı kalmadım. Zebralar gerçekten garip hayvanlardı, salyangozların burada da karşıma çıkması ne garipti, helezonlar ne esrarengiz şeylerdi vs… Zihnim bu türden küçük düşüncelere takıldıkça hafifledim, oğlumla aynı şeylere dikkat kesilmenin tadını çıkardım. Sonraki aylarda rengârenk kitaplardan hayatımıza sökün edecek zebralar, fareler ve zürafalarla ilk karşılaşmamız bu kitapla oldu. Yeni doğmuş bir bebeği ilk karşılayanlar arasında varlıkları medeniyete bağlı olan bu sessiz canlıların da olmasında insanın içini burkan bir şeyler olsa da, ilk okuma seanslarımız tam bir sükunet içinde geçti.

Şu anda dördüncü bebeğin göz hapsinde olan bu dayanıklı ürün, kim bilir daha kaç bebeği ziyaret edecek. Bir dolabın derinliklerine terk etmeyin, paylaşın. Nasılsa size geri dönecektir.

Okuyan: Tibet (2 haftalık)
Yazan: Mutlu

tiny-love-yatak-kitabi-2

 

 

 

 

 

TinyLove Çift Kenarlı Yatak Kitabı
Renkli tarafını 3 aylıktan itibaren kullanabilirsiniz.