gule-gule-kakalar– Merhaba, “Güle Güle Kakalar” var mı?

Kitapçıda bu cümleyi kurduğum andan itibaren gülümsememe sebep olan bir kitap “Güle Güle Kakalar”

Sergi Camara, bezi bırakma sürecinde olan ama kakasını bir türlü bırakamayan çocuklar için farklı bir bakış açısıyla ilginç bir hikaye anlatıyor: Arda’nın içindeki anne kaka, hava kararmış olmasına rağmen hala evine gidemediği için, çocukları tarafından çok merak edilmiştir. Saatine bakan baba kaka, zamanın geçtiğini çocuklarına belli etmemek istemekte ancak bir yandan da endişe ile kanalları gözlemektedir. O da ne; yoksa kanalizasyon kanallarında çalışan inşaat işçisi kaka, baret ve kazmasıyla bir tehlikenin varlığına mı işaret etmektedir?

Gerilim dolu bir bekleyişten sonra Arda, anne kakayı serbest bırakmış, o da yolda kırmızı rujunu tazelemeyi unutmadan, yavrularına doğru yola çıkmıştır.

Kuvvetli kasları ve azmiyle bu kavuşmayı sağlayan Arda büyük bir zafer kazanarak, huzurlu bir uykuyu hak etmiş, en az ailesi kadar mutlu olan ayıcığı ile birlikte tatlı rüyalara yelken açmıştır.

“Güle Güle Kakalar” bizim evimizde uzun bir süre tuvalet ucu kitabı olarak okundu. Güneş’in yaptığı kakanın büyüklüğüne göre para atılan kumbaranın yanında durarak, kaka yaptıktan sonra gerekli ekipmanlar arasında yerini aldı. Bu arada, sifona basıp da “Adiós Cacas Adiós” demeden önce, klozetin derinliklerine bakarak 2 küçük 1 büyük diye hesap edip para attığımız kumbarada da fazlasıyla para birikti. Bu yöntemle para kazanan tek çocuk olma unvanını elinde tutan Güneş için +2 yaş döneminde çok faydasını gördüğümüz kitabı, bu sürecin sıkıntısını yaşayan tüm ailelere öneriyorum.

Kumbarada biriken kirli paraları da yine kitap alarak akladık; onları da başka yazılarda anlatacağım.

Okuyan: Güneş (2 yaştan itibaren), Işık (34 yaş) ve Engin (34 yaş)
Yazan: Işık

Miniklerin Dünyası – Güle Güle Kakalar
Yazan ve resimleyen: Sergi Camara
Yayınevi: Altın Kitaplar
Çeviren: Farah Yurdözü
Dili: Türkçe (İspanyolca’dan çeviri)
Orijinal Adı: Tris Tras – Adiós Cacas Adiós
32 sayfa / 1. Hamur kağıda basılı / Karton Kapaklı / 23 x 19 cm