deniz-kiyisinda-1Henüz 4 yaşında olan oğlum Egemen’e kitap seçerken her anne gibi ben de son derece dikkatli davranıyorum. Çocukların erken yaşlarında tanıştıkları kitaplar onlar için ne kadar keyifli olursa, kitap okuma alışkanlıkları da o kadar kalıcı oluyormuş çünkü. “Deniz Kıyısında” kitabını yaklaşık 1 ay önce aldık, aldığımız günden beri mütemadiyen okuyoruz.

Hiç kumsalda deniz kabuğu aramaya çıktınız mı çocuğunuzla birlikte? Bu güzel resimli kitapta, denizin çekilirken ardında bıraktığı harika şeyleri keşfettik oğlum Egemenle.

Deniz çekildiğinde, bazen, kayaların ortasında titreşerek parıldayan bir su birikintisi kalır. Hikaye bu su birikintisinin daha yakından incelenmesi üzerine kurgulanmış. Minik pagurun (ki bir çeşit yengeç olduğunu ben de bu kitap sayesinde öğrendim ) arkadaşlarıyla hikayesi. Pagur su birikintisini üç deniz yıldızı, bir benekli balık ve bir deniz şakayığı ile birlikte paylaşıyor. Egemen’le birlikte minik paguru, deniz yıldızlarını ve deniz şakayığını tek tek dikkatle inceliyoruz. Erken yaştaki çocukların tekrarlamayı sevmelerinden ötürü kitabı defalarca okuyoruz bıkmadan usanmadan. Bir kere daha anne bir kere daha!

Pagurlar boş deniz kabukları içinde yaşarmış. Hikayedeki minik pagur, yaşadığı deniz kabuğundan daha büyük bir deniz kabuğunun içine taşınmaya karar veriyor. O kadar ürkek ve deniz kabuğunun dışındayken o kadar savunmasız ki, bu geçiş sırasında hayati bir tehlike atlatıyor. Fakat sonunda başarıyor bu yuva değişikliğini. Oğlumla kitap okurken şöyle bir oyun geliştirdik aramızda, ben her pagur dediğimde bana sokuluyor, benim minik pagurum oluveriyor.

Çok geçmeden deniz yumuşak ve hafif dalgalarla kumsalda ilerliyor, sahildeki bütün kumları ve su birikintilerini kaplayacak şekilde yükseliyor. Sonunda minik pagur ve arkadaşları denize kavuşuyor, güvenle ve özgürce yüzmeye devam ediyorlar.

TÜBİTAK Yayınları’nın Erken Çocukluk Kitaplığı serisinden yayınlanan  “Deniz Kıyısında’’ rengarenk, cıvıl cıvıl bir kitap. Her bir sayfayı ayrı ayrı inceliyoruz. Sayfalardaki renkli deniz canlılarını sayıyoruz. Her okuyuşumuzda başka bir detayı fark ediyoruz oğlumla. Mesela pagur yeni yuvasına geçerken onu izleyen iki minik karidesin şaşkın ifadelerini görüyoruz sayfanın bir köşesinde. Ya da çook uzaktaki deniz fenerini fark ediyoruz, fenerin pencerelerini sayıyoruz. Minik adacıklar şeklinde görünen taşlar, deniz kabukları ve daha neler neler.

Kitabı okuyan tüm ebeveyn ve çocuklara keyifli okumalar dileriz.

Okuyan : Necla (38) ve Egemen (4)
Yazan : Necla

 

Deniz Kıyısında
TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
Yazar : Anna Milbourne
Resimleyen : Erica Jane Waters
Çeviren : Şeyma Bayrak
Orijinal Adı: On the Seashore
25 sayfa / 255×255 mm / kuşe kağıt / sert kapak ciltli veya karton ciltli / renkli