yaziyorBu yazıyı okumaya başladığınıza göre, yazma işini kafanızda ölçüp tartıyorsunuz demektir. Hobi olarak mı yazmayı düşünüyorsunuz? Yoksa çocuğunuz için bir masal kaleme almak kulağa olağanüstü mü geliyor? Belki de çocuk kitabı yazarlığını gelecekte yaşamınızı kazanacağınız bir iş olarak görüyorsunuz.  Her ne sebeple olursa olsun, yazmak emek isteyen bir iştir. Ama bu kendinizi helak etmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Yazmaktan keyif almalısınız. İlk kural yeterince netse, buyurun yazmanın diğer püf noktalarına.

 

1. Hangi yaş grubuna hitap edeceğinizi belirleyin

Çocuk kitabı yazarken üzerinde düşünmeniz gereken ilk soru budur ve cevabı işin başında bulmalısınız. Yazmaya başlamadan cevaplamanız gereken bir diğer soru da, çocukların hangi yaşta nasıl düşündüğü ve konuştuğudur. Bugünün sekiz yaş çocuğu 1972 yılının sekiz yaş çocuğundan farklı konuşuyor ve hatta farklı düşünüyor olabilir. Muhtemelen temel nitelikler çok farklı değil, ama günümüz sekiz yaş çocuğunu kuşatan kültür ve dilin hayli değiştiğini söyleyebiliriz. Hayatınızda çocuklar varsa kuşkusuz her şey daha kolay olacaktır! Hangi yaş grubunu seçerseniz seçin, can alıcı nokta okura tepeden bakmamak ve küçümseyici bir dil kullanmamaktır.

 

2. Üslup önemlidir

Çocuklar kendileriyle dürüst ve içten bir biçimde konuşulmasını ister. Öğretmenlik yaptığım birkaç yıllık dönemde şunu çok çabuk keşfetmiştim: Olduklarından biraz daha büyük, biraz daha bilgili, kendilerini düşünülenden daha iyi ifade eden bireyler oldukları ön kabulüyle yaklaşıldığında, çocuklarla çok iyi iletişim kurulabiliyordu. Tarzınızın en çok hangi yaş grubuna uygun düşeceğini kestiremiyorsanız, her yaş grubu için bir iki paragraf yazmayı deneyin.

 

3. Çocuksuluktan kaçının

Çocuklar yetişkin muamelesi görmekten hoşlanır ve böyle davranıldığında bunun hakkını verirler. Bu kural kitaplar için de geçerli. Sade ve kolay anlaşılır bir üslupla yazın, ama çocuksuluktan kaçının. İlk kitapçı ziyaretinizde çocuk kitaplarını inceleyin. Nasıl gruplandırıldığına dikkat edin, çünkü yayıncılar kitabınızı hemen bir kategoriye sokmak isteyecektir. Bebekler için mi? Okul öncesi mi? 5-7 yaş için resimli kitap mı? Yoksa örneğin 7-12 yaş için yazılmış bir kurmaca mı? Bunun ardından “genç yetişkin” kategorisi gelir. Tercihinizi tam olarak anlayabilmek, sizi en çok hangi kategorinin cezbettiğine karar verebilmek için kendi okuma serüveninizi hatırlayın. O yıllardan bu yana o kadar çok muhteşem çocuk kitabı yazıldı ki… Gerekirse ek okumalar yapın ve işi aceleye getirmeyin.

 

4. Yazma yeteneğinizi çizimle birleştirebiliyorsanız ne mutlu size!

Resimli bir kitap yazacaksanız, işin önemli kalemlerinden biri de bunu resmetmek. Yarattığınız o evreni aynı zamanda da resmedebiliyorsanız, bir nevi göbek bağınızı kendiniz kesebiliyorsanız bir sıfır değil, beş sıfır öndesiniz demektir. Yazdığı şeyi aynı zamanda resmedebilen biri için kapılar çok daha kolay açılacaktır. Aksi durumda kalemine güvendiğiniz birinden yardım almanız gerekir ve bir kitabı resmetmek yazmak kadar zor bir iştir.

 

5. İşin sırrı sahicilikte. Peki, sahici nedir?

Cevabını hepimiz biliriz. Çocuğun tekrar tekrar okuduğu bir kitap, sahicidir. Her kelimesini ezberlediği halde annesinden bir kez daha okumasını istediği hikâyedir sahici olan. Sahici kitap çocuğun kendini tümüyle kaptırdığı kitaptır ve yetişkinleri de cezbetmesi çok önemlidir. Yaşı daha küçük olan çocukların
kendilerine okunan kitaptan aldığı keyfin büyük kısmı, bu faaliyeti sevdikleri bir yetişkinle paylaşmaktan ileri gelir. Kitabı okuyan yetişkin bu işi sıkılarak yapıyor ve başka bir şey yapmayı tercih eder gibi görünüyorsa çocuk huzursuz olur ve bu keyifli bir paylaşım olmaz.

 

6. Sonu mutlaka iyi bitmeli

Çocuklara bir şeyi beğendirmek öyle kolay değildir. Çoğunlukla komik, macera dolu, güçlü dostlukların olduğu, çok ürkütmeden ilgi çekmeyi başaran, sonu mutlaka iyi biten kitapları severler. Liste uzun ama güzel haber de var: Bir çocuk eğer eserinizi sevmişse dönüp dönüp tekrar okuyacak ve öteki kitaplarınızın peşine düşecektir. Çocuklar talepkâr oldukları kadar sadık ve tutkulu okurlardır. Onlara güvenebilirsiniz. Küçük bir kız kitabınızı sevdiğini söylemişse, bilin ki bunu nezaketinden yapmamıştır. Emin olun gerçekten sevmiştir kitabınızı. Küçük bir oğlan kitabınız için “birinci sınıf” demişse, bilin ki o gerçek bir hayranınız. Büyükler bazı şeyleri söylerken nazik olma kaygısıyla hareket eder. Oysa en nazik çocuk bile düşündüğünü söyler.

 

Haftaya: Özgün bir fikir bulmak, karakter oluşturmak, yazma alıştırmaları.
Yaratici_Yazarlik

 

 

Yazan: Stephen May

Kaynak: Yaratıcı Yazarlık / Optimist Yayınları

Çeviren: Figen Yanık

Derleyen: Mutlu