sertac-02Oğlum Ali Güneş üç buçuk yaşında bir kitap kurdu. Böyle deyince biraz “inek öğrenci” gibi tınlıyor kulağa biliyorum. Çocuğun içinde var ben bir şey yapmıyorum diyeceğim, ama sanırım bilmeden de olsa yapıyorum. Şimdi bu konudaki post-doc araştırmamı (şaka şaka) maddeler halinde aktaracağım. Birincisi, çocuğunuz nasıl kitaba düşkünlük geliştirir onun formüllerini vereceğim. Bir ara kolay okunsun diye literatüre “Yılmaz Özdil Style” olarak geçen koyulu, italikli yazmayı düşündüm ama amacımızdan epey sapacağımız için ondan vazgeçtim.

İşte çocuğunuzu kitaba düşkün yapmanın 10 pratik yolu:

1) Kuzunuz 2-3 aylıkken birlikte kitap kurcalamaya başlayın. Yumuşaklardan başlayın, sonra karton sayfalılara sonra da normal kuşe sayfalılara geçersiniz. Unutmayın: 1 yaşına kadar bebekler her şeyi kemirirler, o nedenle normal sayfalı kitapları 1 yaş üstü için düşünün.

2) Kitapların üstünde yazan 3-6 yaş, 9 yaş üstü, 1 yaş gerisi gibi tanımlamalara aldırış etmeyin. Genellikle 3-6 yaş yazan kitaplara 1,5-2 yaşında başlanabiliyor. O nedenle “ay daha bizimki minik, anlamaz, öyle boş boş bakar” gibi şeyler düşünmeyin. Anlamıyor görünürler ama her bir şeyi de yeri gelince önünüze koyarlar.

sertac-013) Kitapları mümkünse internetten değil de çocuğunuzla ziyaret edeceğiniz bir kitapçıdan almaya çalışın. 5-6 aylık bebek bile olsalar, onlarla kitapçıya gitmek eminim mayalama görevi görüyor. 1-1,5 yaş civarı da istediği kitabı ona o mekanda okumayı deneyin.

4) Evdeki kitaplığınızda onun erişebileceği bir kaç raf ayarlayın, kitaplarına dilediği vakit ulaşabilmesini sağlayın (evinizde bir kitaplığınız yoksa diyecek bir şeyim yok, diğer maddeleri atlayın, yazının sonuna gidip direk “feyste / twitter’da paylaş”a tıklayabilirsiniz).

5) 2 yaş üstünde artık onu çıkartmalı kitaplar dünyasına sokmanın vakti gelmiştir. Önünde artık büyülü bir kapı vardır ve o çıkartmanın tadını alan bir daha iflah olmaz. Boyama kitaplarına boşuna para dökmeyin, çünkü sınırlı alan boyama etkinlikleri artık demode, yani out. Çocuk kitaplarının da modası olur mu demeyin, yarın öbür gün elinde Caillou ya da Zeytin-Limon dergisiyle gelirse ağlamayın.

6) “Meraklı Minik”i bir kenara not edin. TÜBİTAK’ın en faydalı işlerinden biri olan bu dergide de 3 yaş üstü yazdığına bakmayın, daha 2 yaşındayken eve düzenli almaya başlayın. Bu derginin, evde krize giren çocuk karşısında hayat kurtarıcı bir yangın söndürme cihazı olduğunu da unutmayın. Dolayısıyla, evde her an bulundurun, acil durumda olay mahaline çıkarıp erken müdahaleyi gerçekleştirin.

7) Çocuğunuzun “evde çamaşır / bulaşık biriktiğinden dert yanan sincap, “evi süpüren flamingo”, “matematik defterini unuttuğu için okulda öğretmeninden azar yiyen köpek” gibi hayal gücü katili karakterlerle tanışmasını istemiyorsanız, Timaş Yayınları’ndan uzak durun.

8) Tabii ki evde TV izlemek yerine kitapları onunla birlikte okuyun. Okurken de, içinizdeki Haluk Bilginer’i Mehmet Ali Erbil’i salın gitsin. Bir seslendirme uzmanı olun, her hayvanı her taşı seslendirin.

9) Yatmadan önce ona kitap okumayı ihmal etmeyin.

10) Son olarak da, bol bol kitap satın alın, arkadaşlarınızla da kitap değiş tokuşu yapın.

Yazan: Sertaç