bu_kitap_benim-kopegimi-yediKızıma söz vermiştim. Birlikte kitapçıya gidip ona yeni kitaplar alacaktık. Güzel bir öğle uygusu sonrasında kendimizi İyi Cüceler çocuk kitapçısı karşısında bulduk.

Çiçek önce sevinçten ellerini çırptı ama çok keyifli bir ortamda olmamıza rağmen ilk kez girdiğimiz bu mekanda biraz yabancılık yaşadı.

Görevli hanımefendinin önerilerini de dinleyerek seçtiğimiz kitapları masaya yaydık ve incelemeye başladık. Çiçek bütün çabalarıma rağmen yaşına uygun olmayan pembe bir kitap buldu ve “baba bak pembe kitap, ben bunu istiyorum” diye noktayı koydu. İşte o şimdi adı gerekmeyen pembe kitap ile birlikte “Bu Kitap Benim Köpeğimi Yedi!” adlı kitabı da alıp çıktık İyi Cüceler’den.

Bu kitap her şeyi yutuyor

kitap-kopegimi-yedi-02“Bu Kitap Benim Köpeğimi Yedi!” çok hoş bir espriye ve tasarım düşüncesine dayanıyor. Bella köpeğiyle dolaşmaya çıkıyor ve köpeği bir anda kitabın orta çizgisinden içeri girip kayboluyor. Bella elinde köpeğinin ipiyle kalakalıyor. Arkadan gelen arkadaşı Ben, Köpek Kurtarma Ekibi ve sonunda ne olup bittiğini anlamak için araştırmaya girişen Bella kitabın içinde kayboluyor. Sonra Bella’dan bir mektup alıyoruz. Kendisini ve arkadaşlarını kurtarmak için kitabı ucundan tutup sallamamızı istiyor. Bella’nın bizden istediği gibi kitabı bir tarafından tutup sallıyoruz ve sayfayı çevirip “kaybolanlar dışarı çıkabilmiş mi?” diye bakıyoruz.

kitap-kopegimi-yedi-03“Aaa, bizimkiler kurtulmuş.”

Kitabın arka kapağında Bella şöyle diyor: “Bu yaramaz kitaba kimin sözünü dinlemesi gerektiğini anlatacak iyi bir okuyucu aranıyor. Lütfen yardım edin.”

Kitapta son bir sürpriz var ama onu da meraklı okurlara bırakalım. Kitabın resimlerinin bu tasarım düşüncesini büyük bir başarıyla desteklediğini de ekleyelim.

Bu arada kitabın yazarı Bella’nın köpeğine bir isim koymamış. Çiçek ona Fındık ismini uygun gördü. Siz de Bella’nın köpeğine çocuğunuzla birlikte bir isim koyabilirsiniz.

Çiçek kitabı silkeleme düşüncesini çok sevdi ve boyu ancak elverdiği için bunu her defasında ayağa kalkarak yaptı. Sonra da kitabı bana uzatıp “baba bakalım çıkmışlar mı?” diyerek oyuna katıldı. Bu oyunlu kitap bizde çok güzel çalıştı. Bizim yaşımızdaki çocuklarda kitabın sayfa sayısı ve metnin uzunluğu bazen belirleyici önemde olabiliyor. Kitabın sonuna sadece 2-3 sayfa kaldığında Çiçek’in ilgisinin dağılıp asla bitmesini beklemediği bir kaç kitabımız var. Bu kitapta her şey tadında ve kıvamında. Kitabı ve oyunu sevdiğimiz için silkeleme oyununu tekrar tekrar oynayabiliyoruz. Bu kaybolma ve geri çıkarma oyunu kitabın karakteriyle okuyan çocuğun etkileşimini fiziksel boyuta da taşıyor. Eğlence katıyor. Daha ne isteyelim.

İyi Cüceler ile ilgili bir küçük not
İyi Cüceler’in kitapçı olarak en önemli özelliği sadece çocuk kitaplarına yer vermesi ve bulundurduğu kitapları seçmesi. Böylece acayip, tasnifsiz yığınlar arasında boğulmadan güzel kitaplar arasında dolaşabiliyorsunuz. Yine de kitabevine girince küçük bir hayal kırıklığı yaşadım. Daha fazla seçeneğimiz olabileceğini düşündüm. Bu tür kitabevlerinin artmasını umuyorum. İki kitap alacak kadar para biriktirince yine gideceğiz.

Okuyan: Çiçek (2 yaş 3 ay) ve Mustafa (43 yaş 5 ay)
Yazan: Mustafa

Bu Kitap Benim Köpeğimi Yedi!
Yazan ve Resimleyen: Richard Byrne
Yayınevi: Uçan Fil / Resimli Çocuk Kitapları
Dili: Türkçe (İngilizce’den çeviri)
32 s. / 1. Hamur kağıda basılı / Ciltli / Boyutları 25 x 25 cm
Türkçe Yayın Tarihi: Eylül 2014