bil-bakalim-seni-ne-kadar-seviyorumBu kitabı kızımla ilk defa Çince’den okumuştuk ve defalarca okumuştuk. Hatta kızım kitaptaki bazı davranışları taklit etmişti. Sonra TÜYAP kitap fuarında Tudem‘in standında Türkçe’sini görünce hemen aldık. Hatıra olsun diye.

Bu SEVGİ’yi anlatan bir hikaye. Tıpkı uyumadan önce bir çocuk ile baba veya anne arasındaki diyalog gibi; küçük tavşanın yatma zamanı gelmişti. Ama küçük tavşan, büyük tavşan iyice duysun diye uzun kulaklarını sıkıca tutarak bir soru sordu, “Bil bakalım, seni ne kadar seviyorum?” Büyük tavşan cevaplayamadı. Küçük tavşan kollarını açabileceği kadar çok açtı. “İşte bu kadar!” Ancak büyük tavşan’ın kolları daha da uzundu. Küçük tavşan “seni yetişebildiğim en yüksek yer kadar seviyorum” dedi. Fakat büyük tavşan daha yükseğe uzanabiliyordu. Küçük tavşan zıplıyor, hopluyor, ama büyük tavşandan daha yükseğe ulaşamıyordu. “Seni buradan nehre kadar seviyorum.” “Ben seni nehir boyunca tepelerin ardına kadar seviyorum” dedi büyük tavşan. Nihayet küçük tavşanın uykusu gelmişti ve gökyüzüne baktı, “Seni buradan ay dedeye kadar seviyorum” deyip büyük tavşanın kucağında gözlerini kapattı. Sonra büyük tavşan küçük tavşanı öptü ve yanına uzanıp gülümseyerek fısıldadı, “Ben seni buradan ay dedeye, ay dededen de buraya kadar SEVİYORUM!”

Kitabın renkleri diğer resimli çocuk hikaye kitapları gibi değil, onlardan farklı olarak hiç parlak değil. İki tavşan da o kadar da sevimli sayılmaz. Ama kitabı açar açmaz içine çekiliyoruz; bir küçük tavşan bir büyük tavşanın sırtında, gözlerini dikmiş size bakıyorlar. “Haydi bizimle gel” der gibi. Sonra ikinci sayfasında ikisiyle birlikte zıplayarak hikayeye giriyoruz. Küçük tavşan ve büyük tavşan arasındaki diyalog son derece basit, kelimeler defalarca tekrarlanıyor sanki tekerleme gibi. Küçük tavşan ne söylerse büyük tavşanı yenemiyor, onun sevgisi hiç bir zaman babasından daha fazla, daha yüksek, daha uzak olamıyor. Ama en son babasının sımsıcak kucağında uyuya kalıyor. Çünkü bu dünyada kendisini, kendisinin onu sevdiğinden daha fazla seven biri olduğunu biliyor artık.

Çocuklar için olduğunu düşündüğümüz bazı resimli kitaplar aslında yüz yaşında dedelere de hitap edebilir. Bu kitap da öyle. Kitabın arka kapağında bir yazı var, “Birini çok sevdiğinizde, duygularınızın ne kadar güçlü olduğunu ona anlatmanın yolunu bulmak istersiniz.” Ama “…sevgi kolaylıkla ölçülebilecek bir şey değildir!”

Okuyan: Esin ve Şin
Yazan: Şin

 

Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum
Yazar: Sam McBratney
Resimleyen: Anita Jeram
Çeviren: Özlem Çolakoğlu
Yayınevi: Tudem
Orijinal Adı: Guess How Much I Love You / Walker Book Ltd. UK 1994
210 x 245 mm / 32 sayfa / kuşe kâğıt / resimli / renkli baskı / sert kapak