ay-yavru-baykuslar


Annelerinin dönüşünü bekleyen bütün çocuklar için…

Sedef, Bulut ve Can… Annelerinin dönüşünü bekleyen üç yavru baykuş.

Kitabın çizeri Patrik Benson siyah zemin üzerine geceleri uyanık olan ve ağaç kovuğunda yaşayan baykuşları, bakışlarını, hareketlerini çok güzel resimlemiş. Yazar Martin Waddell ise, annelerini bekleyen endişeli yavruların meraklı sorularını kısa ve etkileyici cümlelerle baykuşların dilinden anlatıyor.

Evimizde Ay doğduğundan beri bizimle olan baykuş figürlerimiz var. Mutfak kapısında keçeden, pencere önünde ağaçtan oyulmuş… Teyzesinin ikinci yaş günü hediyesi olan bu kitabı bir seneden fazla bir süredir neredeyse haftada 4-5 kez okuyoruz.

Annemiz nerede? Ne zaman gelecek? Gelmezse?

Büyük olan Sedef, ortanca Bulut ve en küçük Can ağaç kovuğunda geceleyin avlanmaya giden annelerini bekler. Birlikte beklemek, olan biten hakkında birlikte düşünmek, duygularını açık ve kısa ifade etmek konusunda çok başarılı bir dili olan kitapta çocuklar baykuşların yaşamına dair pek çok ayrıntıyı öğrenebilir. Ben oğlum için kitabı her okuduğumda yeni bir deneyim yaşıyorum ve çocukluğumu hatırlayarak annemin yanımdan gittiği anlarda neler hissettiğimi düşünüyorum.

İnsanların ve belki de diğer hayvanların gündelik yaşamından biraz daha ayrı olan baykuş ritüellerini öğreniyoruz. Baykuşların geceleri uyanık olması, annelerinin avlanmaya gitmesi, baykuşlara yemeleri için fare getirecek olması ve daha birçok detay Ay’ın ilgisini çekiyor ve sürekli şöyle sorular geliyor:

– Baykuşlar neden gece uyanmış? Anneleri gece nereye gitmiş? Hava karanlık mı olmuş?
- Anneleri avlanmaya, yani yemek getirmeye gitmiş. İnsanlar yemeklerini çalışıp para kazanarak satın alır ve eve getirir. Hayvanlar ise avlanır, yani doğada başka canlıları beslenmek için yakalar.
– Baykuşların annesi eve dönmüş mü?
– Evet, anne baykuş eve dönmüş.
– Çocuklarına yemek mi getirmiş?
– Evet, ağaç kovuğunda, yuvalarında bekleyen 3 küçük çocuğuna yemek getirmiş, çünkü henüz yavru baykuşlar kendi yemeklerini kendileri bulacak kadar büyümemiş.
– Onlar çok mu üzülmüş annemiz gitti diye?
– Çok değil, fakat biraz merak etmişler, endişelenmişler, beklemişler ve aslında biliyorlarmış ki anneleri mutlaka döner.

Bu sorular kitabı her okumamızda başka şekillerde ifade edilse de benzer şekilde uzun uzun soruluyor. Anneye güvenmek, beklemek, annenin kendine zaman ayırması, annenin veya babanın çocukları için bazen onlardan uzaklaşmak zorunda kalabileceğini anlatmak ve üzerine konuşmak için çok iyi bir fırsat.

Yazarın kısa ve duru cümleleri baykuşların kişiliklerine ve yaşlarına uygun. Kardeşlerin birbirlerine sokulmaları, kucaklaşmaları, aralarındaki dayanışma ve annelerinin gelmesiyle yaşanan şamata okumaya değer…

Ay, bir ara baykuşların isimlerini değiştirdi. Yeni isimleri şöyleydi; büyük olan Güneş, ortanca Mont, en küçük ise Lamba! Ardından isimler yeniden değişti bu kez; büyüğün adı Kontrbas, ortanca Viyolonsel, en küçüğün adı ise Keman oldu…
Tavsiye ederiz…

 

Okuyan: Ay (2-3 yaş) ve Deniz&Bora
Yazan: Deniz

Yavru-Baykuslar

Yavru Baykuşlar
Orijinal Adı: Baby Owls
Yazar: Martin Waddell

Resimleyen: Patrick Benson

Çeviren: Aslı Motchane
Kır Çiçeği Yayınları
Türkçe (İngilizce’den çeviri)
14 sayfa / Ciltli / Kuşe Kağıt

Yavru Baykuşlar 2004 Yılı Andersen Ödülü’nü almış.