ay-ne-zaman-gelecekKadıköy meydanının bir köşesinde bulunan Yapı Kredi Yayınları kitabevine arada bir uğrardım. Kızım şu ana kadar ona aldığımız tüm YKY kitaplarını çok sevdi. Biz de bu köşebaşını daha sık ziyaret etmeye başladık. Kızım kocaman, kalın kapaklı, içi nesnelerle, hayvanlarla ve bitkilerle dolu kitapları çok seviyor. En sevdiğimiz kitapları şöyle bir sıralayınca bundan emin oluyorum.  “Ay Ne Zaman Gelecek?” kitabını Çiçek’le okumak için biraz erken olduğunu düşünmüştüm. Bu nedenle alırken tereddüt etmiştim ama haksız çıktım. Öyküsünün-metninin Çiçek için uzun ve dolambaçlı olduğunu düşünmüştüm. İlk okumalarımızda bu zorluğu birazcık yaşadık. Son sayfalara geldiğimizde, Çiçek sonuna gelmek için sabırsızlanıp bir kaç sayfa birden çeviriyordu. Ama sonra tüm öyküyü yalayıp yuttu. “Ay Ne Zaman Gelecek?” en sevdiğimiz kitaplarımızdan biri oldu.

Korkuları yenen dostluk

Geceyarısı tavşan kardeşin karnı acıkıyor. Yuvasından çıkan tavşan gökyüzünden aşağı inip ormanda gezintiye çıkmış ay ile karşılaşıyor. Ay’ın arkadaşlık teklifini kabul ediyor. Elele tutuşup ayın ışığının aydınlattığı gezilere çıkıyorlar. Karanlığa karşı korkuları yenip birlikte keşfe çıkan bir dostluğun öyküsü var kitapta.

Biz Üsküdar’da Validebağ Korusu’nun* yanıbaşında yaşıyoruz. Koru içinde kızımla uzun gezintiler yapıyor, sincapları çağırıyor, kuşları izliyor ve seslerine kulak kabartıyoruz. Bu kitabımızı da buradan hareketle kişiselleştirdik. “Korumuzda yaşayan tavşan kardeş, bir gece vakti çok acıkmış. Yiyecek bulmak için yuvasından dışarı çıkmış. Bir hışırtı duyup korkmuş. Dönüp bir bakmış, aaa aydede korumuzda gezintiye çıkmış.”

Şansımıza kitabı ilk okuduğumuz günlerde ay evimizin penceresinden görünebiliyordu. Onunla da konuştuk ve korumuza bir daha ne zaman ineceğini sorduk. Aydede ve tavşan kardeşin dostluğuna eşlik ederken yabani bitkileri, hayvanları da tanıdık. Kitaptaki yabani meyvelerin bazılarını tanımakta ailecek zorlandık. Çizimlerini gördüğümüz meyvelerin bir kısmının bırakın adını bilmeyi resmini ilk kez gördüklerimiz vardı. Kitabın köşesi bucağı salyangozlarla, ağaçkakanlarla, kuşlarla bezeliydi. Feridun Oral kitaplarının gamsız baykuşları yine oralardaydı. Bu zenginlik ve resimlenişlerindeki güzellik kitaba çok şey katıyor. Bu kitapla birlikte Çiçek de aydede ile arkadaş oldu. Tavşan kardeş korumuzda yaşıyor ama henüz onunla karşılaşmadık. Aydedemizi sık sık görüyor ve el sallıyoruz. Belki bir gece bize de gelir ve birlikte koruda dolaşmaya çıkarız.

Okuyan: Çiçek (1 yaş 11 ay) ve Mustafa (43 yaş 1 ay)
Yazan: Mustafa

Ay Ne Zaman Gelecek?
Yazan ve resimleyen: Feridun Oral
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Dili: Türkçe
36 sayfa / 1. Hamur kağıda basılı / Ciltli / 24 x 29 cm

* Validebağ Korusu İstanbul’un nadir doğal alanlarından biri ve doğal sit alanı. Şu sıralarda Belediye’nin yapılaşma tehtidi altında. Biz mahalleliler ve çocuklarımız da korumuzun doğal haliyle kalması için mücadele ediyoruz. Tavşan kardeş, sincaplarımız, kuşlarımız ve solucanlarımız evsiz kalmasın aydede ile koruda elele tutuşup gezelim diye.

www.validebag.org
facebook.com/KoruyuKoru
@validebagonullu